Boşanma davası açan eş, mahkemeden kendisine açmış olduğu dava sürecinde ödenmek üzere tedbir nafakası, boşanma davası sonrası için ise yoksulluk nafakası ödenmesini isteyebilir.

TEDBİR NAFAKASI KİME VERİLİR?

Boşanma davası süresince mahkeme hakiminin, eşlerin barınması ve geçimi ile çocukların bakım ve korunması için gerekli önlemleri resen alması gerekmektedir. Tedbir nafakası da yine bu kapsamdadır. Tedbir nafası, dava süresince ayrı yaşama sebebi ile barınma ve geçim sıkıntısına düşecek olan eşe verilecektir. Tabi müşterek çocuklar için de tedbir nafakası verilecektir. Burada davanın kim tarafından açıldığı ve kusurlu olup olmadığının önemi bulunmamaktadır.

YOKSULLUK NAFAKASI KİME VERİLİR?

Boşanmaya karar verildikten sonra yoksulluğa düşecek tarafın diğer eşten süresiz olarak isteyebileceği nafakaya ise yoksulluk nafakası denilmektedir. Yoksulluk nafakası isteyebilmek için boşanma ile yoksulluğa düşecek eşin diğer eşten daha az kusurlu yada en azından eşit kusurlu olması gerekmektedir. Yoksulluk nafakası isteyen tarafın istemini boşanma davasında açıkça belirtmesi gerekmekte olup hakim bağlanacak nafaka miktarını hem nafaka isteyen eşin ihtiyaçlarına hem nafaka ödeyecek eşin maddi durumuna göre tabi ki üst sınırı ne kadar nakafaka istenilmiş olduğuna bağlı kalınarak belirleyecektir.