YURT DIŞINDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN HAKLARI

Yurt dışında Türk firmasında çalışan Türk işçi ile işveren arasında farklı şekilde anlaşma sağlanmamış ise çalışma şart ve koşulları Türk mevzuatına göre belirlenecektir. Yani yurt dışında Türk Firmasında çalışan işçi Türkiye’de çalışma koşulları neyse yurt dışında da aynı koşullarda ki çalışma şartlarına tabi olacaktır.

İşçi yurt dışında Türk Firmada çalışmakta ise haftalık çalışma saatinin 45 saat olarak uygulanması gerekmektedir. İşçi haftalık 45 saatten fazla çalışma yapıyor ise her fazla mesai saatinin karşılığı işçiye saatlik ücretinin 1,5 katı olarak ödenmelidir. Eğer ki işçiye bu şartlarda ödeme yapılmıyor ise işçi fazla mesai alacakları için geriye dönük 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde dava açabilecektir. İşçiye fazla mesai karşılıklarının ödenmemesi işçi açısından ödeme yapılana kadar her zaman iş sözleşmesini haklı fesih etme imkânı sağlayacaktır.

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATI HAKKI

Yurt dışında Türk firmasında çalışan Türk işçi, aynen Türkiye’de olduğu gibi bir yıldan fazla çalışmış ise işverence haksız olarak işten çıkartıldığında veya işçi iş sözleşmesini haklı nedenlerle feshettiğinde KIDEM TAZMİNATI almaya hak kazanacaktır. Yurt dışı çalışan ama kıdem tazminatı alamayan işçi yurda döndüğünde çalıştığı firmaya karşı KIDEM TAZMİNATI için dava açabilir.

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN İHBAR TAZMİNATI HAKKI  

Yurt dışında Türk firmasında çalışan Türk işçi, aynen Türkiye’de olduğu gibi işveren tarafından işten İHBAR TAZMİNATI almaya hak kazanacaktır. Yurt dışı çalışan ama İHBAR tazminatı alamayan işçi yurda döndüğünde çalıştığı firmaya karşı İHBAR TAZMİNATI için dava açabilir.

Yurt dışı çalışan işçiler iş bitimi sebebi ile işten çıkartıldıklarında da işçiye İHBAR TAZMİNATI ödemesi yapılmalıdır.

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN İŞÇİ RESMİ VE DİNİ BAYRAM TATİLİ ALACAĞI HAKKI

Yurt dışında Türk firmasında çalışan işçi, çalışmakta olduğu ülkenin kuralları ne olursa olsun Türkiye’de resmi ve dini bayram tatili olarak sayılan günlerde çalıştırılmış ise bu günlerin parasal olarak karşılığını isteme hakkına sahiptir. İşçi, resmi ve dini bayram tatil günlerinde çalışma yapıyor ise bu günlerin karşılığı işçiye tek kat olarak ödenmelidir. Eğer ki işçiye bu şartlarda ödeme yapılmıyor ise işçi resmi ve dini bayram tatili alacakları için Türkiye’ye döndüğünde dava açabilecektir.

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN YILLIK İZİN HAKKI

Yurt dışında Türk firmasında çalışan işçi de Türkiye’de olduğu ilk beş yıllık çalışmasında her yıl için 14 gün, beş yıldan sonra ise her yıl için 20 gün yıllık izin hakkı kazanacaktır. İşçinin yıllık izinlerini kullanmasına izin verilmemiş ise iş akdinin feshinde yıllık izin hakkının parasal karşılığının ödenmesi gerekecektir. İşçiye yıllık izin alacakları ödenmemiş ise işçi YILLIK İZİN ALACAKLARININ parasal karşılığı için işverene karşı Türkiye’de dava açabilecektir.

İŞÇİ MAAŞINI DOLAR VEYA EURO OLARAK ALMAKTA İSE TAZMİNATLARINI DA DOLAR VE EURO OLARAK TALEP EDEBİLECEKTİR.

İşçi yurt dışında çalışmakta iken maaşını dolar veya EURO olarak almakta ise işverene karşı açtığı davada da tazminat karşılıklarını da dolar ve EURO olarak talep edebilme hakkına sahiptir. Böylece dava uzun da sürmüş olsa işçi hak kaybına uğramayacaktır.

TÜRK İŞÇİNİN YURT DIŞINDA HANGİ ÜLKEDE ÇALIŞTIĞININ ÖNEMİ BULUNMAYIP EĞER Kİ ÇALIŞTIĞI FİRMA TÜRK FİRMASI İSE İŞÇİ VE İŞVEREN ARASINDA TÜRK MEVZUATI UYGULANACAKTIR.

Türkiye’den işçiler en çok Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Katar, Libya, Irak, Bulgaristan, Ukrayna, Türkmenistan, Kuveyt, Moldova, Cezayir, Libya, Umman, Dubai, Afganistan, Pakistan, Fas’a çalışmaya gitmekte olup işçi hangi ülkeye çalışmaya giderse gitsin eğer gittiği ülkede Türk firmada çalışmış ise İşçinin çalışma koşul ve şartlarına göre belirlenecek olup işçi ve işveren arasında ki uyuşmazlıklarda da Türk Hukuku uygulanacaktır. İşçi Türkiye’ye döndüğünde çalıştığı işverene karşı Türkiye’de dava açabilecektir.

Yurt dışına çalışmaya gidecek olan işçilerin gitmeden önce İşkur’un bilgi sayfasını incelemesi faydalı olacaktır.

Türkiye’den Yurt Dışına İşçi Götüren Ve Yurt Dışında Müteahhitlik İşi Yapan Türk Firmalarının 2018 ve 2017 İş Hacmine Göre Sırala Listesi 

Rönesans

Limak

Tekfen

TAV

Yapı merkezi

Ant yapı

Enka

Alarko

Gama

Çalık enerji

Mapa

Gülermak

Nurol

Onur

Doğuş

IC İçtaş

Yüksel

Kuzu

Dekinsan

Kolin

Esta

Taca

Yenigün

Eser

Kayı

AD konut

GAP

Anel

AE Arma-Elektropanç

STFA

Tepe

Summa

Gürbağ

Nata

İlk

Cengiz

Üstay

Kur

Polat yol

Özkar

Zafer

Bayburt

Makyol

Mbd

Kaynaklar ve Alıntı: Türkiye Müteahhitler Birliği, KPMG İnşaat Sektörel Bakış 2020


İSTANBUL AVUKAT EZGİ ESNİK GÜNAY HUKUK OFİSİ